Balıkesir Göğüs Hastalıkları Hastanesi

Adres:
Sütlüce Mahallesi, Soma Caddesi No:82 Altıeylül / BALIKESİR
Telefon:
+90 (266) 221 25 10
Eposta:
[email protected]
Web Sitesi:
http://balikesirghh.saglik.gov.tr
Bu sayfa en son 10.10.2014 tarihinde güncellenmiştir. Kurum yetkilisi misiniz ? Sayfayı yönetmek için yetki talebinde bulunun.
 Meşrutiyet döneminde, sağlık sisteminde memur ve malzeme sayısında bir artış olsa da, hastane sayısında ve binalarda yetersizlik söz konusudur. Balıkesir İli de bu konuda ciddi bir hamleye ihtiyaç duyar durumdadır. Böyle bir ortamda, Balıkesir Valisi İbrahim Sarım’ın gayretleri ile Balıkesir’in ilk hastane binasının yapımına başlanmıştır. 1892-1896 yılları arasında yapımı tamamlanan hastanenin adı BALIKESİR GURABA HASTANESİ olarak düşünülmüştür. Hastanenin inşaası ve idaresinde halkın da büyük destekleri olmuştur (Kurban derileri bağışlanmış, vakıflar kurulmuştur). 

 1915 yılında Mutasarrıf (Vali) Dr. Reşit Bey, bir doktor gözü ile bakarak daha gelişmiş bir hastaneye ihtiyaç olduğunu görmüş ve Soma yolu üzerinde Akbayır mevkiine yeni bir hastane yapılmasına karar vermiştir (Bugünkü Göğüs Hastalıkları Hastanesi). Bu hastanenin arsasını hayırsever vatandaşlar bağışlamış, istimlak bedelini ise 150 altın ödeyerek Hacı İsmail Ağa karşılamıştır. Hastane, vatandaşların da desteğiyle 1915 yılında tamamlanmış, ancak savaş yılları olmasından dolayı malzeme temin edilemediği ve ekip de oluşturulamadığı için açılamamıştır. Hal böyle iken, Susurluk-Yeniköy yakınlarında içinde tezkere almış askerlerin bulunduğu bir tren kazası yaşanmış ve Balıkesir’deki hastane açılamadığı için yaralılar çevre illere sevk edilmiştir. Bu durum da halkta büyük üzüntü yaratmıştır.

 Bunun üzerine dönemin valisi hastanenin ihtiyaçları için Müdafaa-i Milliye’den malzeme temin edilmesini sağlamış ve İstanbul’da bulunan Sıhhiye Müdürlüğü’ne başvurarak bir heyetle Sıhhiye’nin gönderilmesini rica etmiştir. Böylece Müdür ve Operatör Doktor Sabri GÜNDÜZ, Frengi Mütehassısı Dr. Saffet ADİL, Dahiliye Mütehassısı ve Bakteriyolog Dr. Ekrem TOK ve Eczacı Artin ŞAMLIYAN Balıkesir’e gönderilmiştir. Diğer memurlar ise Balıkesir’den tamamlanmıştır. 30 yataklı hastanenin yarısı Askeri Hastane emrine bırakılmıştır. Yunan işgali zamanında hastane yine zor duruma düşmüştür. Bu dönemde Dr. Gündüz’ün hastaneye çok emeği geçmiş, yeri geldiğinde belediye doktor ve eczacıları da hastanede görev yapmıştır.

 Balıkesir’in ilk hastanesi olan Guraba Hastanesi ilin artan ihtiyacını karşılayamadığından 1911 yılında Maliye Bakanlığı’na devredilmiştir.

 1915 yılında Mutasarrıf Dr. Reşit Bey tarafından inşa edilen hastanemiz ise, 1954 yılına kadar Millet Hastanesi olarak hizmet vermiştir. 1954 yılında meydana gelen kazan patlaması sonrası Millet Hastanesi şu anki Devlet Hastanesi’ne taşınmıştır. Daha sonra onarım gören hastanemiz 1955 yılından itibaren Göğüs Hastalıkları Hastanesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Bugün itibariyle hastanemiz 27 dönüm arazi üzerinde, dağınık durumda tek katlı, 2 katlı ve 4 katlı binalardan oluşmaktadır. Hastanemizin A Bloğu, Bursa Anıtlar Yüksek Kurulu’nca tescillidir.
 
  • Yorum yazmak için tıklayınız.
  • Olumlu Olumsuz

  • Bu kurumla ilgili hiç yorum yapılmamış, lütfen kurumla ilgili görüşlerinizi paylaşın.

Aradığınız bilgilere eksiksiz ulaşabildiniz mi? Lütfen geri bildirimde bulunun.
Evet   Hayır