Bursa Orhangazi Devlet Hastanesi

Adres:
Orhangazi DH /Orhangazi - BURSA
Telefon:
+90 (224) 573 12 70
Web Sitesi:
http://www.orhangazidh.gov.tr
Bu sayfa en son 10.10.2014 tarihinde güncellenmiştir. Kurum yetkilisi misiniz ? Sayfayı yönetmek için yetki talebinde bulunun.
Orhangazi, Marmara Denizi'nin güneyinde Bursa - Yalova karayolu üzerinde, İznik Gölü'nün batı kıyısında yer alan 55 bin nüfusa sahip şirin bir ilçe. Orhangazi, Samanlı ve Katırlı Dağlarının çevrelediği dünyanın en güzel göllerinden birisi olan İznik Gölü'nün kıyısında çok verimli bir ova üzerine kurulmuştur.


Orhangazi, 1893 yılında ilçe olmuştur. Bu tarihten sonra kentte hızlı bir gelişme yaşanmış ve 1913 yılında Orhangazi adını alarak bu günlere gelinmiştir.
Tarım, hayvancılık, zeytin, dünyaca ünlü Gedelek turşuşu, meyvacılık ve ormancılık halkın geçim kaynağını oluşturmaktadır.

Kurulduğunda, uzun süre ufak bir yerleşim yeri olarak varlığını sürdüren Orhangazi, özellikle Bursa Yalova yolunun öneminin artması nedeniyle son yıllarda hızlı bir gelişme göstermiştir. Kıyısında bulunan ovanın verimliliği sayesinde de, kasaba köylükten çıkıp bir kent olmuştur. Elsan, Döktaş, Ormo ve Asilçelik gibi ülkemizin büyük işletmelerinin kasabamızda kurulması ile özellikle Doğu illerimizden büyük göç alan Orhangazi önemli sorunlarla karşı karşıya kalmıştır.


Orhangazi bir göçmen kentidir. Önce 1880' li yıllarda Rumeli ve Kafkasya' dan gelen göçmenleri ağırladı Orhangazi. Fındıklı, Hamzalı, Bayırköy, Mahmudiye köyleri bu dönemde kuruldu. Kurtuluş Savaşı sonrasında bölgeyi terk etmek zorunda kalan Yeniköy, Ortaköy, Keramet, Yenisölöz, Yenigürle, Karsak köylerindeki Ermenilerin yerine Yunanistan göçmenleri yerleştirilmiştir. Daha sonra 1951 yılında Bulgaristan ile yapılan anlaşma gereği Orhangazi' nin en geniş mahallelerinden biri olan Hürriyet Mahallesi, Bulgaristan ve Makedonya göçmenleri tarafından kurulmuştur.
  • Yorum yazmak için tıklayınız.
  • Olumlu Olumsuz

  • Bu kurumla ilgili hiç yorum yapılmamış, lütfen kurumla ilgili görüşlerinizi paylaşın.

Aradığınız bilgilere eksiksiz ulaşabildiniz mi? Lütfen geri bildirimde bulunun.
Evet   Hayır