İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Adres:
Gaziler Caddesi No: 468 Yenişehir / İZMİR
Posta Kodu:
35110
Telefon:
444 35 60
Eposta:
[email protected]
Web Sitesi:
http://tepecikeah.saglik.gov.tr/
Bu sayfa en son 02.07.2014 tarihinde güncellenmiştir. Kurum yetkilisi misiniz ? Sayfayı yönetmek için yetki talebinde bulunun.
Tepecik EAH, ilk olarak 10 bin metrekare alan içinde şimdiki ismi Yenişehir olan semtte 500 yataklı Sosyal Sigortalar Kurumu’na ait bir hastane olarak 6 Ekim 1971 tarihinde hizmete açılmıştır. İlk açıldığı yıllarda altı cerrahi, altı dahiliye, bir üroloji, bir ortopedi, bir nisaiye uzmanı ile hizmete başlamıştır. 1972 yılında 200 kadrolu yatağı ile Çocuk Hastanesi hizmete girmiştir, 1973 yılında Gastroenteroloji ve Beyin Cerrahi servisleri hizmet vermeye başlamış olup, 1974 yılında yoğun bakım servisi ayrı bir birim olarak kurulmuştur. Hastanenin fiziki gelişmesinin yanında 1976 yılında Eğitim ve Araştırma Hastanesi hüviyetine kavuşmuş, dahiliye ve cerrahi branşlarında asistan eğitimine başlanmıştır.

Şu anda 40.000 m2 alan üzerinde, yaklaşık 57.000 m2 kapalı alanda hizmet vermekte olan hastane, 2005 yılında Sağlık Bakanlığı’na devredilmiştir. Deprem güçlendirme faaliyetleri sürecinde, 220 yataklı Çocuk Hastalıkları Klinikleri, 2.400 m2 alanda büyük ve çocuk acilinin yapılanması, 55 yataklı yoğun bakım ünitesi, 16 salonlu ameliyathane birimi, çocuk poliklinikleri, yeni patoloji laboratuvarı binası, bahçe peyzajı ve afet durumlarında da kullanılabilmek için çok amaçlı salon inşa edilmiştir.

Eylül 2007 sonu itibariyle yaklaşık üçbin metrekare alanda merkezi laboratuar oluşturulmuştur. Yaklaşık üç bin metrekare alanda oluşturulan yeni merkezi görüntüleme üniteleri eklenmiş, Nükleer Tıp Bölümü cihazlarıyla birlikte yenilenmiştir.

2013’te poliklinik asansörleri, yeni sterilizasyon ünitesi ve cerrahi endoskopi ünitesi tamamlanmıştır. Tepecik EAH, kalite süreçleri, ekip çalışması, istatistiksel verilerin analizi ve geri bildirimi konularında öncü hastanelerdendir.

Eski adıyla Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi olan ve yeni haliyle Tepecik EAH’nin kliniği konumunda bulunan hastane 1969 yılında S.S.K. Tepecik Doğum-Evi olarak İzmirlilere ve tüm Ege Bölgesi’ne hizmet vermeye başlamıştır. 2005 yılında tüm S.S.K. Sağlık Tesisleri gibi 275 yatak ile Ege Doğumevi’nde Sağlık Bakanlığı bünyesine katılmıştır. Haziran 2012’de Dr. Ekrem Hayri Üstündağ Kadın Doğum Hastanesi ile birleştirilen Ege Doğumevi’nin yatak kapasitesi 333’e çıkmıştır.

“Gurabayi Müslim’in Hastanesi” adıyla 1851 yılında sağlık hizmeti vermeye başlayan ve 1950 yılından itibaren İzmir Devlet Hastanesi olarak İzmirlilere uzun yıllar hizmet veren, ardından 1985 yılından 2012 yılı Haziran ayına kadar kadın hastalıkları ve doğum üzerine İzmirlilere hizmet veren Dr. Ekrem Hayri Üstündağ Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi halen hastanemize bağlı Konak Semt Polikliniği olarak hizmetine devam etmektedir. Burada kadın doğum polikliniğinden ayrı olarak dahiliye, genel cerrahi, plastik cerrahi, cildiye, ortopedi, çocuk sağlığı ve hastalıkları poliklinikleri ayaktan poliklinik hizmeti vermektedir. Ayrıca, Türkiye’nin en kapsamlı palyatif bakım ünitelerinden biri ve cerrahi yoğun bakım ünitesi, diyabetik ayak ünitesi, Konak Semt Polikliniği içinde faaliyet göstermekte olup, Fizik Tedavi Ünitesi ve Kozmetoloji Ünitesi de önümüzdeki aylarda hizmete girecektir.

Tepecik EAH’ne bağlı olarak Alsancak Tren İstasyonu bünyesindeki eski adıyla Devlet Demir Yolları Hastanesi binası da “ÇİDEM” yani “Çocuk İşitme Değerlendirme ve Ergen Sağlığı Merkezi” olarak başta İzmirliler olmak üzere tüm Ege Bölgesine hizmet vermektedir. Burada da işitme kaybı olan özellikle bebek ve çocuk hastaların muayeneleri yapılıp, tedavileri sağlanmaktadır.

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü, Acil Sağlık Hizmetleri ve Kuzey Hastaneler Birliği ile başlatılan Hastanelerin travma açısından derecelendirilmesi ve alanda majör travma vakalarının triajı ile ilgili saha protokolü Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecektir.

Tepecik EAH son bir yılda, 1.6 milyon poliklinik, 143.939 yatış, 42.200 acil başvuru, 68.000 travma vakası, 2.143 A grubu, 112.290’ı E grubu olmak üzere, Toplam 137.173 cerrahi girişim, önemli bir kısmı komplike ve dışarıdan sevkli olmak üzere 13.167 doğum, 194 yatak kapsamında 20.150 yoğun bakım yatış hizmeti sunmaktadır. Yenişehir Bölgesi’nin nüfusu il nüfusunun %19’udur, ancak bölgemizin en büyük hastanelerinden biri olması sıfatıyla Tepecik EAH İl nüfusunun %30’una hizmet vermekte ve çevre illerden yoğun sevk almaktadır.

Hastanenin bina alt yapısı, otoparkı, hastaneye ulaşımı sağlayan yollar ve toplu ulaşımın yetersizliği gibi temel sorunları mevcuttur. Artan ihtiyaçlara ve Ege Bölgesi’ne hizmet veren Sağlık Bakanlığı’nın en büyük hastanelerinden biri olan Tepecik EAH’nin bu temel eksiklikleri, Yenişehir kampüsü projesi ile ortadan kalkacaktır. Bu konuda Sağlık Bakanlığı ve Kamu-Özel ortaklığı birlikte çalışmakta, mevcut sorunların çözümü için büyük gayret sarf etmektedirler.

Ege’nin incisi İzmir’in merkezinde, sessiz sedasız çok ağır bir sağlık hizmeti yükünü kaldıran hastanenin en büyük gücü cefakâr sağlık personelidir.
  • Yorum yazmak için tıklayınız.
  • Olumlu Olumsuz

  • Bu kurumla ilgili hiç yorum yapılmamış, lütfen kurumla ilgili görüşlerinizi paylaşın.

Aradığınız bilgilere eksiksiz ulaşabildiniz mi? Lütfen geri bildirimde bulunun.
Evet   Hayır